travelad728x90

Polskie biura podróży optymistyczne przed nadchodzącym sezonem wakacyjnym

Pandemia zmieniła nasze życie pod wieloma względami, a wprowadzone obostrzenia zahamowały lub ograniczyły działalność wielu branż. Jedną z najbardziej poszkodowanych jest niewątpliwie branża turystyczna. Niepewne czasy i ciągle zmieniające się w różnych krajach restrykcje nie sprzyjały snuciu podróżniczych planów. Jednak obecnie pandemia wydaje się 177844707 802530850356588 8995360270312358822 n22 kwietnia w siedzibie konsulatu generalnego RP na Manhattanie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Polską Organizację Turystyczną, organizację SPATA oraz Polskie Linie Lotnicze LOT, poświęcone turystyce do Polski w dobie po pandemiizmierzać ku końcowi, w związku z czym z nieco większym optymizmem można spojrzeć w przyszłość, a wielu osobom na horyzoncie majaczą wymarzone wakacje. Optymizmu nie brakowało również 22 kwietnia podczas spotkania, jakie miało miejsce w siedzibie Konsulatu Generalnego RP na Manhattanie.

Spotkanie, zorganizowane przez Polską Organizację Turystyczną, organizację SPATA zrzeszającą polonijne biura podróży w Ameryce oraz Polskie Linie Lotnicze LOT, odbyło się pod auspicjami konsula generalnego RP w Nowym Jorku Adriana Kubickiego. Na prezentację zaproszeni zostali przedstawiciele branży turystycznej – agenci, właściciele biur podróży, touroperatorzy itp. Głównym tematem była Polska jako nadal atrakcyjna destynacja turystyczna w nowej, zmienionej przez pandemię rzeczywistości.

Przybyłych gości przywitał konsul generalny, który pokrótce wyjaśnił, jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w Polsce, jakie obowiązują obecnie obostrzenia oraz w jakim kierunku podejmowane są w tym zakresie działania przez polskie władze. Zauważył również, że pandemia to nie tylko wyzwanie, ale także szansa i kraje takie jak Polska mogą stać się chętniej wybieranymi celami podróży. Następnie głos zabrali inni przedstawiciele turystycznej branży.

Interesującą prezentację przeprowadziła dyrektor Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Nowym Jorku Magdalena Żelazowska, która przybliżyła zebranym, jak różnorodną i bogatą ofertą turystyczną dysponuje Polska. Prezentacja prowadzona była pod kątem sposobów dotarcia do różnych grup docelowych oraz tego, co można im zaoferować w zakresie obsługi turystycznej, obiektów turystycznych – nieodbiegających obecnie standardem od światowego poziomu, czy też szerokiej gamy tematycznej, jeśli chodzi o organizację wyjazdu i atrakcje turystyczne. Warto podkreślić, że w ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój turystyki medycznej, plastycznej, łączącej wypoczynek z poznawaniem kulinarnych atrakcji kraju, czy historycznej (np. szlakiem polskich zamków czy dworków szlacheckich).

Aktualną sytuację w zakresie połączeń transatlantyckich objaśniała dyrektor sprzedaży LOT w USA Agnieszka Kulikowska. Wskazując na światowy standard narodowego przewoźnika PLL 178877784 802531080356565 1282179664413288157 nMagdalena Żelazowska, dyrektor Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Nowym JorkuLOT i jego wciąż rozwijającą się siatkę połączeń zapowiedziała, iż wkrótce nastąpi otwarcie połączeń Newark – Rzeszów, JFK – Kraków, Chicago – Kraków, a także rejsów z Miami i Los Angeles. Przypomniała również, że w Europie LOT obsługuje nie tylko Warszawę, ale również dysponuje bezpośrednimi połączeniami do Budapesztu (Węgry).

Głos zabrała także prezydent SPATA Honorata Pierwoła, deklarując gotowość biur podróży do wznowienia działalności w jak najpełniejszym zakresie. Podkreśliła, że mimo pandemii Covid-19 SPATA wciąż działała – w styczniu 2020 r. odbyła się zimowa konwencja w Chicago, IL, a w kwietniu ubiegłego roku spotkanie poświęcone sytuacji branży turystycznej w Klubie Golfowym w Bedminster, NJ.

HONHonorata Pierwoła, prezes SPATABranża turystyczna została bardzo mocno dotknięta przez pandemię i poniosła ogromne straty ekonomiczne. Wiele biur podróży zamknęło swoje podwoje na zawsze. Ci, którym udało się przetrwać, mają nadzieję na znaczące ożywienie w ruchu turystycznym po długim okresie ograniczeń i zamknięcia. Czy tak będzie? Nie wiadomo… Pewne jest jednak to, że przebywanie na świeżym powietrzu, wypoczynek, aktywność fizyczna są niezbędne dla zachowania zdrowia – nie tylko fizycznego, ale i psychicznego. Wiele osób z niecierpliwością czeka, kiedy będzie można wreszcie udać się na wymarzone wakacje czy odwiedzić rodzinę za granicą. Na ten boom podróżniczy czeka z nadzieją również branża turystyczna, wierząc, że turystyka odrodzi się jak feniks z popiołów, dając jeszcze więcej możliwości i oferując różnorodne formy turystycznej aktywności.

Nie ulega wątpliwości, że turystyka powinna być traktowana na równi z innymi dziedzinami gospodarki narodowej i mającymi wpływ na PKB. Turystyka ma też niebagatelny wpływ na kondycję psychiczną i fizyczną całego społeczeństwa. Zdają sobie z tego sprawę profesjonaliści, na co dzień działający w tej branży i dlatego z takim zaangażowaniem walczą o turystykę jako element dobra społecznego, prawa każdego obywatela do szczęścia i realizacji swoich marzeń i osiągania swoich celów życiowych.

Z nadzieją wszyscy wypatrują chwili, gdy świat znów stanie otworem – oby już niedługo. A gdy tak się stanie, korzystajmy z tego – podróżujmy, zwiedzajmy nowe kraje, odwiedzajmy rodzinę i przyjaciół, odnawiajmy dawne kontakty i budujmy lepszą przyszłość, ciesząc się odzyskanymi możliwościami.

Honorata Pierwoła

 

(Fot. facebook.com/PolskaOrganizacjaTurystyczna)

Executive Committee

Mrs. Honorata Pierwola

Mrs. Honorata Pierwola

President
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Mr. Peter Pachacz

Mr. Peter Pachacz

Vice President
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Mrs. Zofia Strzalka

Mrs. Zofia Strzalka

Secretary
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Mrs. Maria Dedza

Mrs. Maria Dedza

Treasurer
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Director

Mrs. Janina Tyra

Director
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Director

Mrs. Grazyna Bachorowski

Director
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Honorary President

Mr. Boleslaw Laszewski

Honorary President