travelad728x90

ITB BERLIN

W Berlinie, w dniach od 4 do 8 marca, odbyły się największe targi turystyczne i podróżnicze na świecie – ITB Berlin 2015. Pierwsze dwa dni były zamknięte dla publiczności – przeznaczone były wyłącznie do osób związanych z branżą. Natomiast kolejne dwa były dniami otwartymi dla zwiedzających. W targach uczestniczyli także przedstawiciel polonijnych biur podróży w USA.Mongolia krajem partnerskim

Ponieważ w ostatnich latach modne są kraje, które są raczej na uboczu wielkich cywilizacji, stąd i w tym roku na kraj przewodni wybrano Mongolię. Nic zatem dziwnego, że w Berlinie pojawili się najważniejsi przedstawiciele państwa: prezydent Mongoli Cachiagijn Elbegdordż i przedstawiciele branży turystycznej z panią minister środowiska, ekorozwoju i turystyki Oyunkhorol Dulamsuren.

Mongolia zorganizowała ceremonię otwarcia tegorocznej edycji ITB. W otwarciu targów uczestniczyli miedzy innymi: prezydent Mongolii, minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier, burmistrz Berlina Michael Muller, sekretarz generalny Światowej Organizacji Turystyki (United Nations World Tourism Organization) - Taleb Rifai z Jordanii oraz przedstawiciele organizacji turystycznych z krajów członkowskich. Polskę reprezentowali: Tomasz Jedrzejczak - wiceminister w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Rafał Szmytke - prezes Polskiej Organizacji Turystyki, Grzegorz Chmielewski - wiceprezes POT, przewodniczący Rady POT Jan Korsak, prezydenci polskich miast oraz marszałkowie regionów.

Mongolska jurta pojawiła się przy południowym wejściu na tereny wystawowe. "Koczowniczy z natury" to hasło, pod którym promowała ofertę typu adventure, a także turystykę kulturową i dziewiczą przyrodę. Pani minister turystyki Oyunkhorol Dulamsuren powiedziała: "Mongolia będzie witać was z otwartymi ramionami, gdy przyjedziecie poznać jej kulturę i wędrowny tryb życia. Jak mawiają Mongołowie: zobaczyć coś raz, jest warte więcej niż słyszeć o tym tysiąc razy. Przybywajcie do Mongolii, aby zobaczyć i odkryć swoje korzenie jako globalni wędrowcy". Wieczór zakończył się poczęstunkiem mongolskiej kuchni.

Mongolia występowała już w 2011 roku na tragach ITB Berlin jako "Convection and Culture Partner".


Polskie akcenty

Targi ITB Berlin organizowane są nieprzerwanie od 1966 roku. Ta piękna impreza odbywa się na terenach Targów Berlińskich w 26 halach. Jak podał organizator, w tym roku w targach wzięło udział 10096 wystawców ze 186 krajów. a liczba zwiedzających oscylowała w granicach 180 tysięcy osób. Według szacunków Messe Berlin, obroty podczas targów wzrosły z 6,5 do 6,7 mld euro.

Na targach pokazały się firmy i organizacje związane z szeroko pojętą turystyką i podróżami. Były stoiska narodowe, prezentowały się biura podróży, wydawnictwa, linie lotnicze, związki turystyczne, związki touroperatorów, firmy zajmujące się wynajmem samochodów, hotele, firmy przewozowe i ubezpieczeniowe oraz przedsiębiorstwa zajmujące się technologiami i oprogramowaniem obsługi ruchu turystycznego.

Stoiska polskie w hali 15 - którą od lat zajmuje Polska i ma ją całą dla siebie - w tym roku były zaaranżowane inaczej niż dotychczas. Czuwała nad tym Polska Organizacja Turystyczna. Stoiska były bardziej otwarte aniżeli do tej pory, wyeksponowano też ogromne zdjęcia z Polski. Zamiast dotychczasowego podziału na 16 województw, ekspozycja została ujęta według tematów: turystyka kulturowa, miejska, uzdrowiskowo-wypoczynkowa (w tym spa i wellness), aktywnego wypoczynku, kulinarna z agroturystyką. Swoje produkty w poszczególnych strefach prezentowały regiony i przedsiębiorcy.


Cel – integracja biur polonijnych na świecie

Również przedstawiciele Society of Polish American Travel Agents (SPATA) byli obecni na tych bardzo ważnych dla turystyki targach. SPATA reprezentowały dwie panie: prezes organizacji Honorata Pierwoła oraz dyrektor zarządu Janina Tyra. Odbyły wiele rozmów biznesowych z przedstawicielami polskiej i zagranicznej turystyki. Rozmawiały przede wszystkim na temat turystyki wyjazdowej z USA do Polski, jak również na temat turystyki przyjazdowej, czyli przyjmowania w USA turystów indywidualnych i grup z Polski. Ale też mówiono o przyjmowaniu grup z innych krajow.

Przedstawicielki SPATA odwiedziły liczne stoiska na targach, m.in.: Kambodży, Wietnamu, Tajlandii, Singapuru i francuskiej Toskanii. Rozmawiały z Robertem Sikorą - przedstawicielem lotniska w Rzeszowie. Ich przedmiotem były nieustające próby wznowienia bezpośrednich połączeń z lotniska w Newarku do Rzeszowa. Mówiono też o ewentualnych połączeniach JFK - Rzeszów.

"Rozmawiałam z Markiem Traczykiem, wydawcą TTG Polska w Warszawie – powiedziała Honorata Pierwoła "Nowemu Dziennikowi". – TTG Polska powstała w 1992 roku jako pierwsza w Polsce gazeta biznesu turystycznego. Jej podstawowym celem jest przekazywanie mediom i branży turystycznej aktualnych trendów w dziedzinie gospodarki turystycznej. Będziemy pracować nad zasadami współpracy. Powstał pomysł, aby przy wsparciu tejże gazety i jej serwisu internetowego – TTG Dziennik Turystyczny – podjąć wysiłek integracji i zacieśnienia współpracy wszystkich polonijnych biur podróży rozsianych po świecie. Już wiem, że SPATA będzie mogła raz w tygodniu publikować swoje ogłoszenia w Travel Trade Gazette bezpłatni. Naszym celem jest doprowadzenie do światowego zjazdu przedstawicieli polonijnych biur podróży w roku 2016. Jeszcze nie wiemy gdzie ten zjazd miałby się odbyć. Będziemy o tym rozmawiać. Ustalimy termin i miejsce wspólnie z redakcją TTG Polska" – podkreśliła prezes SPATA.

O pobycie na targach w Berlinie i efektach rozmów obie panie - Honorata Pierwoła i Janina Tyra - już poinformowały członków SPATA. Prowadzone będą teraz prace nad konkretyzacją tych rozmów, wdrażaniem ustaleń. No i SPATA podejmie przygotowania do światowego zjazdu przedstawicieli polonijnych biur podróży.

Kolejne targi ITB Berlin odbędą się w dniach 9-13 marca 2016 roku. Oficjalnym krajem partnerskim targów będą Malediwy.HONORATA PIERWOŁA

współpraca: JANUSZ M. SZLECHTA


Artykul rowniez publikowany w gazecie Nowy Dziennik

Executive Committee

Mrs. Honorata Pierwola

Mrs. Honorata Pierwola

President
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Mr. Peter Pachacz

Mr. Peter Pachacz

Vice President
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Mrs. Zofia Strzalka

Mrs. Zofia Strzalka

Secretary
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Mrs. Maria Dedza

Mrs. Maria Dedza

Treasurer
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Honorary President

Mr. Boleslaw Laszewski

Honorary President
Director

Mrs. Janina Tyra

Director
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Director

Mrs. Grazyna Bachorowski

Director
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Director

Zofia Bialy

Director
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.