travelad728x90

58. opłatek SPATA
 
W sobotę, 17 grudnia w Polskim Domu Cracovia Manor w Wallington odbyło się przedświąteczne spotkanie członków Society of Polish American Travel Agents (SPATA) i ich rodzin. Był to już 58. opłatek stowarzyszenia.

Powitała wszystkich prezes stowarzyszenia Honorata Pierwoła. Ciepło powitała specjalnych gości: Agnieszkę Kulikowską – przedstawicielkę PLL LOT, sponsora tego przedświątecznego spotkania, Annę Cichońską - menadżera Polish National Tourist Office (PNTO) North America z siedzibą w Hoboken, NJ, Jana Rudominę – długoletniego dyrektora PNTO, obecnie szefa Polish American Business Club, Zbigniewa Węgla – wlaściciela American Travel Abroad (AMTA), Małgorzatę Piotrowską – przedstawicielkę US Money Express, Bogdana Bachorowskiego – przedstawiciela Pulaski Assosiation of Business and Profesional Men, Inc., Jerzego Majcherczyka – szefa Polonijnego Klubu Podróżnika oraz troje członków Rady Dyrektorów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej: Marzenę Wierzbowską, Bożenę Krajewską-Pielarz i Pawła Maciąga.
"To jest nasze opłatkowe spotkanie, niczym Wigilia w gronie rodzinnym. Wigilia to jest święto bycia razem najbliższych osób, święto wzajemnego dziękowania, dlatego bardzo się cieszę, że dzisiaj jestem z wami" – powiedziała.


Ksiądz Stanley Jarosz, były długoletni proboszcz parafii Trójcy Świętej w miejscowości Helmetta, NJ, pobłogosławił potrawy, które potem wszyscy spożywali oraz opłatki. Życzył też wszystkim zdrowia i wszelkiej pomyślności. Po jego błogosławieństwie nadszedł czas składania sobie nawzajem życzeń i łamania się opłatkiem. Trwało to troszeczkę, bo na sali było blisko sto osób, ale przecież po to wszyscy się zgromadzili w Cracovii.


Po pysznym wigilijnym posiłku, koncert kolęd zaprezentował zespół w składzie: Marcin Pękala – pianino, Sebastian Stopka - skrzypce i Agnieszka Pankowski - śpiew. Jako pierwszą zaśpiewali "Kolędę dla nieobecnych", dedykując ją tym, którzy odeszli w tym roku:

A nadzieja znów wstąpi w nas.
Nieobecnych pojawią się cienie.
Uwierzymy kolejny raz,
W jeszcze jedno Boże Narodzenie.
I choć przygasł świąteczny gwar,
Bo zabrakło znów czyjegoś głosu,
Przyjdź tu do nas i z nami trwaj,
Wbrew tak zwanej ironii losu...

Zespół zaprosił potem wszystkich do kolędowania. Popłynęły więc piękne kolędy: "Dzisiaj w Betlejem", "Do szopy hej pasterze", "Gdy się Chrystus rodzi", "Wśród nocnej ciszy"...
Zarówno pani prezes, jak i sekretarz Zofia Strzałka, dziękowały wszystkim sponsorom, którzy wspierają SPATĘ. "Jesteśmy organizacją non for profit, więc siłą rzeczy rozmawiamy o finansach i prosimy o pieniądze. Takim fantastycznym sponsorem jest Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, za co jej serdecznie dziękujemy" – powiedziała Zofia Strzałka. Prezes Honorata Pierwoła wręczyła przedstawicielom instytucji sponsorujących pamiątkowe plakietki.


"Ale my też pieniądze dajemy tym, którzy ich potrzebują" – dodała pani prezes.


Tradycją już jest, że przy takiej okazji zarząd wręcza stypendia studentom, którzy osiągają świetne wyniki w nauce i przynajmniej jeden ich rodzic jest członkiem SPATA. Tym razem stypendia - w wysokości tysiąca dolarów – otrzymały Anna Furman i Dominika Kapołka. Ania jest uczennicą trzeciej klasy Passaic Valley Regional High School w Little Falls, NJ a Dominika studiuje medycynę w Seton Hall University w South Orange, NJ.
Zarząd przygotował też niespodzianki. Otóż odbyła się loteria, w której uczestniczyli wszyscy obecni. Wiele osób otrzymało fajne, świąteczne upominki, a dwie wylosowały specjalne nagrody: nocleg w ekskluzywnym hotelu w Warszawie. A potem pojawił się na sali Święty Mikołaj, który każdej osobie, bez wyjątku, wręczył piękny prezent.


Na koniec goście, którzy siedzieli przy świątecznie udekorowanych stołach, obejrzeli film z ostatniej konwencji SPATY, czyli wyprawy do Republiki Południowej Afryki, która odbyła się w październiku 2016 roku.

JMS